Learning Upon Shared Knowledge

Počas apríla 2022 sa šestica zástupcov práce s mládežou z Košického kraja zúčastnila študijnej návštevy v Luxembursku. Cieľom študijnej návštevy bolo získať inšpiráciu a motiváciu pre rozvoj práce s mládežou nielen v Košickom kraji. Service National de la Jeunesse (SNJ) zastrešuje prácu s mládežou na národnej úrovni v Luxembursku, realizuje metodickú podporu pracovníkom s mládežou, nastavuje štandardy práce s mládežou zabezpečuje aktivity na národnej úrovni a zriaďuje päť centier práce s mládežou.

Prvou zastávkou študijnej návštevy bolo centrum mládeže Forum Geesseknäppchen v meste Luxemburg. Toto centrum poskytuje coworking priestor pre mladých, konferenčnú sálu a administratívne priestory pre rôzne projekty v oblasti bezpečnosti mladých ľudí na internete. V tomto centre SNJ taktiež otvorilo “Maker Space”, priestor, v ktorom sa mladí ľudia učia tvoriť pomocou 3D tlače, šitia, stavby počítačov, programovania a grafického dizajnu s pomocou odborných mentorov.

PXL_20220411_070355934-1536x1152
DSC_6659-1536x1022
20220412_113004-1536x1152

Druhou zastávkou bol zámok Hollenfels z 12. storočia, ktorý momentálne slúži ako výukové centrum pre prírodné vedy. V tomto centre môžu mladí ľudia pomocou zážitkov objavovať prírodu bez nutnosti memorovania alebo teórie v knihách. Všetko potrebné (lesy, lúky, záhradu, včelín, učebne) majú v areáli centra mládeže. Mladí ľudia za pomoci profesionálnych pedagógov prostredníctvom zážitkového učenia zisťujú zákonitosti prírody, skryté mechanizmy včelích spoločenstiev, objavujú život dravcov alebo históriu geoglogických vrstiev v okolí.

Treťou, poslednou zastávkou bol kláštor Marienthal. Bývalý kláštor Marienthal, ktorý slúžil kresťanskému rádu Bielych Otcov, momentálne slúži ako centrum mládeže zamerané na tímovú spoluprácu. Skupiny mladých ľudí (triedy, projektové tímy, startupy) si v tomto centre za minimálny poplatok vedia objednať teambuilding pod vedením skúsených lektorov. K dispozícii majú outdoor prekážkové dráhy, stromolezecký park, tandemové bicykle, lukostrelecký areál, geocaching, escape room v kaplnke alebo sa môžu zúčastniť workshopov v bývalom kostole. V prípade potreby centrum poskytuje aj ubytovanie a stravovanie.

PXL_20220412_123859579
20220412_154033-1536x1152
20220412_101315-1536x1152

Študijnej návštevy sa zúčastnili šiesti zástupcovia lokálnej, regionálnej a národnej úrovne práce s mládežou nielen štátnych, ale aj mimovládnych organizácií:

  • Regionálne centrum mládeže v Košiciach
  • Odbor školstva za Košický samosprávny kraj
  • Oddelenie školstva za Mesto Košice
  • CVČ Košice
  • Youthfully Yours SK
  • Študijnej návštevy sa zúčastnila aj naša regionálna koordinátorka práce s mládežou pre východné Slovensko, Martina Pihuličová

Táto návšteva pomohla pracovníkom s mládežou získať nové poznatky o fungovaní centra v Luxembursku, ale zároveň poskytla priestor na lepšie zosieťovanie organizácií, ktoré pracujú s mládežou na území mesta Košice.

Študijnú návštevu Learning Upon Shared Knowledge realizovalo Regionálne Centrum Mládeže v Košiciach cez program Erasmus+.

 

Kompletný fotoablum je dostupný cez tento odkaz

Erasmus_EU_emblem_with_tagline-pos-SK-2
Logo NIVAM